14. 7. 2018

Bitcoin je technicko-ekonomický systém

Bitcoin jako program bez uživatelů a firem investujících do ekosystému, to jsou jen stovky řádků nepotřebného kódu. Jeho hodnota by byla nulová. Bitcoin s uživateli a ekosystémem, ale bez funkčního programu, jsou jen stovky lidí čekající na zázrak. Jeho hodnota by byla rovněž nulová.

Jedno bez druhého – čekající uživatelé bez technického řešení, jako dobré technické řešení bez uživatelů – je bezcenné. Bitcoin je technicko-ekonomický systém. Tyto dvě věci nelze při posuzování perspektivy bitcoinu oddělit, jinak bude Vaše vidění zkreslené. Malá technická změna může mít velké ekonomické důsledky. Ekonomika sítě může zpětně ovlivňovat, co bude v bitcoinu naprogramováno. Podobné platí i o alternativních kryptoměnách (altcoinech).Proto kdo mluví o altcoinech založených na malé technické změně vůči bitcoinu jako o neperspektivních měnách, aniž by vzal do úvahy jaký ekonomický vliv tato malá technická změna bude mít, nepochopil věc.

Malá technická změna může mít velké ekonomické důsledky. To může mít na přijetí měny zásadní vliv.Příklad? Litecoin a jeho velikost bloku.

Pokud bude chtít používat bitcoin třeba 1mld lidí a všichni budou chtít udělat on-chain transakci, aby si v lightning network vytvořili platební kanál, tak na takový počet lidí v současnosti není on-chain zápis bitcoinu nastaven. Trvalo by to strašně dlouho a cena za transakci by se extrémě zvedla.

Litecoin však za stejnou časovou jednotku tvorby bloku jako bitcoin obslouží cca 4 krát více lidí (1MB/10min vs 1MB/2,5min). To znamená rychlejší a levnější cenu za transakci v porovnání s bitcoinem. Ve spojení s atomic swap mezi sítěmi litecoin a bitcoin jsou lidé schopni rychleji a levněji vstoupit do sítě bitcoin s využitím sítě litecoin

Síť litecoin tak díky malé technické změně nabývá velkého ekonomického významu, pokud dojde k mainstreamovému rozšíření. Samozřejmě někdo může říci, tak udělejme technickou změnu - zvyšme blok bitcoinu 4x. To je sice možné, ale obsluha blockchainu, který by rostl 4x rychleji by vyžadoval daleko větší náklady a tím by možná snižoval decentralizaci (při vší obezřetnosti k tomuto pojmu).

Proto říci, že bitcoin má nebo může mít všechny technické vlastnosti, které mají altcoiny a proto altcoiny jsou k ničemu, je velice ošemetné. Altcoiny svým jiným filozofickým přístupem k technicko-ekonomickému řešení sítě spíš bitcoin doplní. Minimálně litecoin má takový záměr.

I kdyby se to litecoinu nepovedlo (protože bitcoin něco vymyslí) jedno je jisté. 

Bitcoin (a kryptoměny) je technicko-ekonomický systém a tyto dvě věci nelze při posuzování perspektivy bitcoinu (či kryptoměn) oddělit!

JFB, 14.7.2018
Originálně vyšlo na facebooku JFB zde.

3 komentáře:

 1. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Výměna kdekoli Váš čas je peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětVymazat
 2. Invest in Litecoin on eToro the World’s #1 Social Trading Network!!!

  Join 1,000,000's who have already discovered easier methods for investing in Litecoin...

  Learn from established eToro traders or copy their orders automatically

  OdpovědětVymazat
 3. Doporučím každému, kdo hledá obchodní úvěr, Le_Meridianovi, který mi pomohl s úvěrem na čtyři miliony USD na spuštění mého podniku Quilting a bylo to rychlé. Mohou financovat až do výše 900.000.000.000 dolarů (devět set milionů dolarů) v každém regionu světa, pokud je možné zaručit na projektech 1,9% ROI. Proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně to byla pozitivní zkušenost. Vyhněte se podvodníkům a kontaktujte Le_Meridian Funding Service On. info@lemeridianfds.com WhatsApp ... + 19893943740. pokud hledáte obchodní úvěr, díky.
  Leslie,

  OdpovědětVymazat