25. 6. 2024

Je 21 miliónů bitcoinů skutečně neměnná hodnota?

Bitcoinů bude 21 miliónů a nikdy více. Je to natvrdo zapsané v programu bitcoinu. Takhle většinou zní argument tzv. maxi bitcoinerů. Co je zapsané to je dané. 21 miliónů a nikdy více. Tečka. Není třeba dále diskutovat.

Pokud to je zapsané v programu, tak to může programátor lehce změnit a přepsat. Je to přeci jedno číslo v kódu*. Tak mi neříkejte, že je to něco, co je obtížné změnit. Ta hodnota přeci není neměnná!

U mainstreamu okamžitě nastávají pochybnosti. Jednoduchý proti argument, který vyvrací tvrzení maxi bitcoinerů o neměnnosti limitu (a celé monetární politiky). Ten proti argument se mi neustále vracel. Proč? Protože dával smysl. 

Pokud chceme mainstreamu přiblížit jednu z klíčových vlastností bitcoinu (že jsou to neinflační peníze díky limitu peněžních jednotek) musíme se s takovým argumentem poprat. Nemůžeme argumentovat „co je zapsané, to je napořád dané“, když to jednoduchý argument rozseká! Když něco podáváte ve stylu nikdy neměnné hodnoty (tedy svým způsobem absolutní), musíte být opatrní a mít argumenty, protože takových absolutních věcí není mnoho.

Kde je problém?
Na začátek je dobré si položit otázku. Proč by vůbec nějaký limit měl existovat? Proč se vůbec do programu dostal? Klíč k vysvětlení nenalezneme ve vlastním kódu bitcoinu. Programy obecně by měly řešit nějaký problém. Poptávka po řešení nějakého problém programem je příčinou, proč kód programu vypadá, tak jak vypadá. Úplně stejné to je v případě bitcoinu. Poptávka po řešení problému se odráží v tom, co je obsaženo v programu bitcoinu.

A co je tedy onen problém? Problém je uchování hodnoty peněz. Státní peníze, které se jedinné dnes mohou používat jako oficiální peníze (měna), vám v dlouhém čase hodnotu neuchovají. Prakticky každá státní měna je dnes inflační.

Navíc inflace měn není nic proti čemu stát v realitě bojuje - stát prostřednictvím centrální banky zcela veřejně a záměrně říká, že měnu bude cíleně znehodnocovat. V případě ČNB 2% ročně. Přitom ČNB má jako hlavní úkol ze zákona péči o cenovou stabilitu (zákon č. 6/1993 Sb, paragraf č.2). 

Inflace 2% / rok vám z másla v dnešní ceně cca 50 CZK (Madeta, 250 g) „vyrobí“ za 20 let cenu skoro 75 CZK. Matematikou základní školy každý vidí, že o stabilitě cen nelze vůbec mluvit. Co dělá ČNB je jednoduše protizákonné. Stát vás tak cíleně okrádá o zdroje, včetně vašeho času (za znehodnocené peníze si můžete koupit méně času někoho jiného). Stát a politici si z nás prostě dělají prdel. A to je ten problém. To umocňuje poptávku po řešení – po lepších penězích.

Zmizí poptávka, zmizí limit!
A co se z toho dá vyvodit směrem k limitu 21 mil bitcoinů? Tak dlouho jak bude trvat poptávka po neinflačním bitcoinu, tak dlouho bude v programu bitcoinu limit počtu jednotek. Limit tedy není daný primárně programem, ale poptávkou po řešení – poptávkou po lepších penězích. Zmizí poptávka, zmizí limit v programu. Limit tedy není nic, co by bylo zajištěno tím, že to někdo napsal do programu. Limit je primárně daný poptávkou. Tak jak bude silná poptávka, tak silně to bude neměnné v programu.

Je poptávka po neinflačních penězích silná? Bezpochyby! Lidé maximalizují svůj zisk či užitek (tak jak oni ho chápou). Tímto způsobem uvažující člověk musí pro uchování hodnoty svých peněz poptávat peníze, které se mu logicky neznehodnocují. Tisíce let lidé používali zlato, které je vzácné a jehož monetární inflace (nelze srovnávat s inflací danou indexem CPI) byla velice malá. Lidé tedy po tisíce let používali a inklinovali k penězům neinflačním resp. co nejméně inflačním. Takto v minulosti (ale i současnosti) silná poptávka po zlatu spolu s evolučně vzniklým organismem založeným na maximalizaci zisku/užitku (člověkem) budiž důkazem, že poptávka po neinflačních penězích nikdy nezmizí.

Je zřejmé, že neměnnost limitu rozhodně není něco, co je 100% jisté tím, že to někdo napíše do programu. Rozhoduje trh. Limit má tržní základ v nabídce a poptávce. Tržní kotva – tak by se také dala charakterizovat síla či jistota (ne)měnnosti limitu počtu bitcoinů. 

JFB, 26.6.2024


---
*ve skutečnosti program neobsahuje v kódu jedno číslo 21 miliónů, které by určovalo limit. V programu je limit 21 mil zapsaný jiným způsobem. Kód limit stanovuje skrze emisi bitcoinů. Kód určuje, kolik nových bitcoinů je vytvořeno každých 210 000 bloků (což odpovídá přibližně čtyřem letům). Kód postupně snižuje blokovou odměnu, až dosáhne nuly. Když bloková odměna dosáhne nuly, znamená to, že celkový počet bitcoinů dosáhl svého limitu. Tento proces se opakuje 33krát (počet předem naprogramovaných halvingů), což vede k celkovému počtu 21 milionů bitcoinů. Funkce, která to řeší, se nazývá GetBlockSubsidy(). Tato funkce je klíčová pro ověření fixního zásobování bitcoinů, protože všechny nové bitcoiny pocházejí z blokových odměn, které jsou vypláceny těžařům. Z výše uvedeného lze spočítat, kdy dojde k zastavení emise bitcoinů a inflace bude 0%. Je to 33x4 (počet let půlení) + 2009 (rok startu sítě) a výsledkem je rok 2141.

CAmount GetBlockSubsidy(int nHeight, const Consensus::Params& consensusParams)
{
// Výpočet počtu halvingů
int halvings = nHeight / consensusParams.nSubsidyHalvingInterval;

// Výpočet blokové odměny
CAmount nSubsidy = 50 * COIN;
for (int i = 0; i < halvings; ++i)
nSubsidy >>= 1; // Dělení dvěma (halving)

return nSubsidy;
}





1 komentář:

  1. Článek o neměnném limitu 21 milionů bitcoinů je fascinující, hlavně myšlenka, že tento limit závisí na poptávce po neinflačních penězích. Upřímně mě to donutilo přemýšlet o tom, jak moc je důležité mít kontrolu nad svými investicemi a majetkem. 🙂 Napadlo vás, jak se dá investovat jinak než do kryptoměn? Jak rozšířit investiční portfolio a snížit riziko?

    OdpovědětVymazat